Retro-onsdag!
juli 24, 2013
Ikväll är det retro-onsdag på Vadsbo Museum i Mariestad. Jag har blivit inbjuden att prata om retro-saker. Kom dit och lyssna om ni skulle befinna er i närheten vettja. Det blir lite snack om 40/50-tals mode, vintagefrisyrer och hur man syr i bästa retro-stil. Det ska bli väldigt spännande och roligt!
4 kommentarer
leave one →
Åh! Det hade jag gärna gjort! Uddevalla ligger ju net så långt bort från Mariestad. Men tyvärr har vi planerat att titta på fina gamla bilar vid slussarna i Trollhättan, typiskt! Det där med sydelen skulle jag behöva ta del av! Lycka till!
Ja det var synd att du missade, Uddevalla är ju en bit bort. Men jag klurar lite på om jag inte skulle dra i gång en kurs/workshop för vintage-sömnad. Det vore väldigt kul så det ligger garanterat på agendan i framtiden. Jag skriver isåfall om det i tid på bloggen så man kan anmäla sig. 🙂
Bor i Mariestad och läser det här en dag försent 😦 Hade verkligen velat vara där, sy tips behövs alltid 🙂
Åh vad synd att du missade! Men jag kanske borde se om det inte går att ordna fler tillfällen. Det var jättekul i onsdags så det gör jag gärna om. I så fall skriver jag det här på bloggen med lite fler dagars försprång. 😉