Hoppa till innehåll

Bortbjudna på fika…

april 17, 2013

siggarud4

Idag var mamma och jag bortbjudna på fika. Vi skulle titta på två veckogamla lammungar och bli bjudna på födelsedagkaffe. Det är väldigt trevligt att sitta och dricka kaffe i finrummet på en gammal lantgård. Stilla, genuint och mysigt på samma gång.

siggarud3

Det bjöds på både Oscar IIs tårta och kanelbullar.
siggarud2

Spinnrocken i finrummet.
siggarudJag hade inte varit i huset sedan jag var barn och blev snabbt förtjust i den bevarade stilen. Det är något speciellt med gamla lantkök. Man känner sig direkt hemmastadd.

/Today my mother and I went over to an old family friend for coffee and birthdaycake. I hadn’t been in the house since I was a child and I had forgotten how it looked. I was very charmed by the preserved state of the old farmhouse, I just love kitchens that look like this./

No comments yet

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: